Artykuł z ekspozycją partnera

Jeszcze kilkanaście lat temu nie było wielu możliwości na składanie sobie świątecznych życzeń. Mogliśmy zrobić to przy wigilijnym stole lub odpowiednio wcześniej, wysyłając pocztą kartę bożonarodzeniową.

Życzenia składamy za pomocą SMS-ów, MMS-ów oraz e-maili, ale też łączymy się z bliskimi dzięki internetowym komunikatorom. Największą popularnością cieszą się jednak SMS-y. W czym tkwi ich fenomen?

Zdrowia, szczęścia, pomyślności...

Wiadomości tekstowe szybko docierają do odbiorcy, nie wiążą się z wielkim kosztem, dostęp do nich jest łatwy, a obsługa - bardzo prosta. Z SMS-a skorzystać można także wówczas, gdy znajdujemy się z dala od najbliższego przekaźnika telekomunikacyjnego, kiedy zasięg jest na tyle słaby, że nie możemy zadzwonić.

Wiadomości tekstowe są również niezawodne. Nieprzypadkowo właśnie w ten sposób jesteśmy informowani przez odpowiednie służby o nagłych zdarzeniach kryzysowych, takich jak intensywne burze, wichury czy powodzie.

Natomiast w okresie świątecznym nie zawsze udaje nam się znaleźć odpowiednio dużo czasu, by z każdym z bliskich przeprowadzić kilkuminutową telefoniczną rozmowę. Z pomocą kilkuset znaków mamy możliwość wyrażenia wielu emocji. Co więcej, w internecie bez problemu znajdziemy gotowe życzenia na każdą okazję - również na Święta. Często są one humorystyczne i rymowane.

Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, a unikać warto zwłaszcza przeklejania znalezionych na szybko w internecie szablonów. Lepszym rozwiązaniem z pewnością jest napisanie czegoś od siebie, aby osoba, której składamy życzenia miała poczucie, iż to słowa skierowane wyłącznie do niej.

...radości, uśmiechu, pieniędzy...

O naszych zwyczajach dotyczących składania świątecznych życzeń wiele mówią statystyki sieci komórkowych. Dość powiedzieć, iż sieć Play w Wigilię ok. godziny 15 notuje aż... o sto procent większy ruch SMS-owy i MMS-owy niż w szczycie zwykłego dnia.

Z kolei ok. godz. 18, sieć Play odnotowuje aż trzykrotnie większą liczbę nowych aktywnych smartfonów niż w analogicznym czasie w zwykły dzień. Oznacza to, iż często pod choinką znajdujemy właśnie telefony. Dlaczego? Ponieważ w Święta pojawia się mnóstwo atrakcyjnych promocji i chętnie z tego korzystamy - zakup smartfona w czasie Świąt to mniejszy wydatek.

...spełnienia marzeń, wytrwałości i zadowolenia

Warto jednak zaznaczyć, iż z roku na rok nieco zmniejsza się liczba SMS-ów oraz MMS-ów wysyłanych do naszych znajomych i rodziny w okresie świątecznym. Jak podaje Play, w Wigilię roku 2020 użytkownicy tej sieci wysłali 48,6 mln SMS-ów oraz 4,7 mln MMS-ów. Natomiast w roku 2021 - 41,8 mln SMS-ów oraz 4,2 mln MMS-ów. Wpływ na to mogły mieć ówczesne restrykcje związane z pandemią.

Składanie świątecznych życzeń z pewnością jest dziś dużo tańsze i łatwiejsze niż przed laty. Zdecydowana większość sieci komórkowych oferuje bowiem abonamenty z nieograniczonym pakietem SMS-ów i MM-sów - i chętnie z tego korzystamy. Nie ma już konieczności zakupu kartek świątecznych, znaczków pocztowych oraz wizyt na poczcie, aby życzyć "Wesołych Świąt" oddalonym od nas o wiele kilometrów bliskim.

Przyglądając się fenomenowi świątecznych SMS-ów, warto przypomnieć pierwszą w historii wiadomość tekstową. Wysłał ją ze swojego komputera 22-letni Brytyjczyk Neil Papworth, programista i inżynier testowy, dokładnie 3 grudnia 1992. Treść SMS-a brzmiała: "Merry Christmas", czyli "Wesołych Świąt".

Artykuł z ekspozycją partnera

Zobacz inne treści