Reklama

Artykuł z ekspozycją partnera

Przed erą telefonów składanie świątecznych życzeń było mocno utrudnione i ograniczone. Do wyboru mieliśmy w zasadzie jedynie dwie opcje: zakup bożonarodzeniowej kartki i wizytę na poczcie lub złożenie życzeń osobiście. Dziś opcji jest nieporównywalnie więcej: SMS, MMS, wiadomość e-mail, telefoniczna rozmowa, połączenie się z bliskimi przez komunikator internetowy... Jest w czym wybierać i chętnie z tego korzystamy. Jesteśmy z rodziną i przyjaciółmi pomimo dystansu, który nas dzieli.

Tradycja vs. technologia

Reklama

Nowe technologie wkraczają w każdy aspekt naszego życia - nawet w tak tradycyjny, jak Święta. Mimo że pewne rzeczy pozostają stałe, jak zasiadanie do wigilijnego stołu, dzielenie się opłatkiem czy ubieranie choinki, sporo się zmienia. Zwłaszcza sposób, w jaki się komunikujemy, czyli przede wszystkim - składamy życzenia.

Dlaczego? Ponieważ jest to najwygodniejsze, najszybsze i najłatwiejsze. Wykonanie telefonu bądź połączenie się za pomocą internetowego komunikatora zajmuje więcej czasu, a tego coraz częściej na brakuje.

Co więcej, wiadomość tekstowa z pewnością dotrze do odbiorcy - nawet wówczas, gdy akurat nie ma telefonu pod ręką i nie może odebrać. O popularności SMS-ów najwięcej mówią jednak statystyki sieci komórkowych. Sieć Play w Wigilię ok. godziny 15 notuje aż o sto procent większy ruch SMS-owy i MMS-owy niż o tej samej porze zwykłego dnia.

Święta w mediach społecznościowych

Życzenia składamy dziś również poprzez media społecznościowe. Sporą popularnością cieszy się zamieszczanie na Facebooku czy Instagramie rodzinnego zdjęcia przy choince z podpisem: "Wesołych Świąt". Wiele osób decyduje się też na nagranie filmu i wrzucenie go do sieci. W efekcie nie składamy życzeń konkretnej osobie, a całej grupie bliższych oraz dalszych znajomych.

Co więcej, nie ograniczamy się tylko do życzeń. Na swoich profilach w mediach społecznościowych zamieszczamy całe przygotowania do Świąt: pakowanie prezentów, ubieranie choinki, a nawet... sprzątanie.

Mimo że nową technologię podczas Świąt wykorzystać można na wiele sposobów, najczęściej sięgamy po nią po to, by pozostawać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Tym bardziej że różnego rodzaju połączenia wideo dają szansę już nie tylko na szybką rozmowę czy wysłanie SMS-a, ale na wspólne spędzanie czasu. Ustawiony w odpowiednim miejscu smartfon z włączoną kamerą to wręcz możliwość "zjedzenia" wigilijnego posiłku w towarzystwie osób, oddalonych od nas o tysiące kilometrów.

Nowe technologie wyciągają do nas pomocną dłoń

Nowe technologie wyraźnie ułatwiają składanie świątecznych życzeń: w internecie bez problemu znajdziemy mnóstwo gotowych, oryginalnych i zabawnych rymowanek. Ale też przepisów na dania, inspiracje na prezenty oraz pomysły umilające często uciążliwe przygotowania.

 Dziś nie ma już konieczności odwiedzania zatłoczonych centrów handlowych, tracenia czasu w korkach, szukania wolnego miejsca parkingowego czy stania w długich kolejkach. Postęp technologiczny zmienił nasze zakupowe przyzwyczajenia - kupowanie przez internet jest dużo wygodniejsze. Tym bardziej że sklepy online to często atrakcyjniejsze ceny, liczniejsze promocje i większy wybór, a zakupy zrobimy o każdej porze dnia i nocy wprost z wygodnego fotela.

Na koniec warto wrócić do danych, które gromadzi sieć komórkowa Play, ponieważ powie nam to o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Mianowicie ok. godz. 18 Play odnotowuje aż trzykrotnie większą liczbę nowych aktywnych smartfonów w porównaniu do analogicznej godziny zwykłego dnia. Co to oznacza? Że pod choinką często znajdujemy właśnie telefony. Z jednej strony dlatego, iż świąteczny czas to okres wielu atrakcyjnych promocji, po które sięgamy. Z drugiej, że chcemy być w kontakcie z naszymi bliskimi - również po Świętach.

Artykuł z ekspozycją partnera

Zobacz inne treści